Jak zadbać o choinkę?

Choinki świąteczne

Wieloletnie doświadczenie w sprzedaży choinek, pozwala nam na podzielenie się z Państwem praktycznymi poradami, służącymi przedłużeniu żywotności choinki w domu.

Przed zakupem

Zanim wybierzemy się do sklepu by kupić drzewko, powinniśmy ustalić, gdzie zamierzamy postawić drzewko. Należy określić rozmiary miejsca, które mamy do dyspozycji. Dzięki temu unikniemy ewentualnego przycinania gałęzi, pnia czy też czubka drzewka.

Kiedy kupić choinkę?

Naturalne drzewko nigdy nie czuje się w domu dobrze. Każde potrzebuje odpowiedniej pielęgnacji, która zapewni choince pożyć nieco dłużej.

Choinkę najlepiej jest kupić około 10-15 dni przed świętami i stopniowo oswajać z cieplejszą temperaturą. Drzewko, które zostanie wstawione do domu bezpośrednio z mrozu, szybko straci kolor, zapach i zacznie usychać.

Co zrobić by drzewko przetrwało dłużej?

Zakupione drzewko, jeśli mamy taką możliwość, przechowujemy przez pierwszy tydzień w garażu, altanie, chłodnej piwnicy itp., gdzie temperatura jest wyższa niż na dworze. Jeśli nie mamy takiej możliwości to okrywamy drzewko włókniną i ustawiamy w osłoniętym i zacisznym miejscu (np. balkon). Następnie dobrze jest drzewko przenieść w miejsce gdzie temperatura jest nieco wyższa (ok 10°C) - na 2-3 dni przed wstawieniem do domu.

Drzewko w domu


W końcu przenosimy drzewko do mieszkania. Ustawiamy je jak najdalej od grzejników i innych źródeł ciepła. Jeśli to nie przeszkadza domownikom, to w pomieszczeniu w którym będzie stało drzewko temperatura nie powinna przekraczać 20°C. Nie zapominamy też o utrzymaniu odpowiedniej wilgotności podłoża lub nawodnienia.

Jakie drzewko wybrać?

Choinka świąteczna z żywego drzewka może być drzewkiem ciętym lub drzewkiem posadzonym w donicy. Gałązki powinny być elastyczne. Zgięte nie powinny się łatwo łamać. Drzewko po potarciu powinno pachnieć, a igiełki mieć delikatny poblask.

Drzewko cięte

Kupując choinkę ciętą należy zwrócić uwagę czy igły jodeł są błyszczące a gałązki świerka nie matowieją. Po zakupie należy drzewko przenieść do chłodnego (nie mroźnego!) miejsca i wstawić do wody (wiadro, stojak na choinki). Pień należy skrócić o kilka centymetrów - lepiej będzie wchłaniać wodę. Pod żadnym pozorem nie należy usuwać kory z końca pnia. Po umieszczeniu drzewka w miejscu docelowym, najlepiej umieścić jej w wysokim pojemniku lub w stojaku na drzewko. Pewniejszym sposobem są stojaki do choinek. Rynek oferuje bardzo dużo rodzajów, jednak najlepsze są stojaki z pojemnikiem na wodę lub piasek. Stojak jest bezpieczniejszy, a co najważniejsze posiada śruby lub uchwyty mocujące drzewko w stabilnej pionowej pozycji. Tak zabezpieczone drzewko wymaga częstego uzupełniania wody. Regularnie podlewane będzie zdobić dom ponad 3 tygodnie, natomiast bez wody nie przetrwa nawet tygodnia.

Drzewko w donicy

Jeśli zdecydowaliśmy się na zakup choinki w donicy, to należy wiedzieć, że pielęgnacja choinki w donicy nie wymaga dużego nakładu pracy jednak jest kilka zasad, których należy się trzymać.

Choinki nie lubią ciepłego i suchego powietrza. Przed wniesieniem do domu dobrze jest zrosić całe drzewko wodą i pozostawić do obeschnięcia. W domu nie należy drzewka podlewać zbyt obficie. Podlewając lejemy tyle wody, by ziemia w doniczce była wilgotna nie tworząc z niej błota. Jeżeli planujemy wysadzenie drzewka do gruntu na wiosnę to nie powinno się trzymać drzewka w domu dłużej niż kilka dni.  Po świętach drzewko należy przygotować. Ważne jest by nie wystawiać drzewka na mróz. Do wiosny należy trzymać je np. w piwnicy lub innym pomieszczeniu gdzie temperatura nie spada poniżej 5°C.

Świerk? Jodła? Które wybrać?

Oferujemy kilka rodzajów drzewek choinkowych. Rożne gatunki świerków i jodeł. Które z nich będzie najlepsze dla nas?

Tradycyjnym drzewkiem świątecznym w Polsce jest świerk pospolity. Choinka ma wyrazisty kolor i charakterystyczny zapach. Jest najtańsza z proponowanych choinek, jednak drzewko nie posiada smukłego, foremnego kształtu.

Alternatywą dla tego problemu jest świerk pospolity formowany. Nieco droższy niż zwykły. Choinka jest gęsta a gałązki są równomiernie rozłożone. Kształt drzewka uzyskuje się dzięki systematycznemu przycinaniu i kształtowaniu gałązek.

Kolejnym drzewkiem świątecznym jest świerk kłujący (srebrny). Drzewko jest gęste i kształtne. Od świerku pospolitego odróżniają go piękne igły wybarwione na srebrny kolor, mieniące się zieloną lub niebieską barwą.

Świerk serbski bardzo podobny do świerku srebrnego. Drzewko o ciemnozielonej barwie. Igły są dwukolorowe z wierzchu zielone od spodu srebrne. Gałązki układają się w charakterystyczny kształt łuku skierowanego ku górze, co nadaje choince iście bajkowy wygląd.
Ceny świerku srebrnego i serbskiego są bardzo podobne, niezbyt wygórowane zbliżone do cen świerku pospolitego.

Luksusem wśród choinek bożonarodzeniowych są jodły. W sprzedaży świątecznej najczęściej oferowane są kaukaskie oraz kalifornijskie, prawdziwym białym krukiem jest jodła Frasera, która jest rzadko spotykaną choinką w naszym kraju.

Jodła kaukaska zachwyca czystą zieloną barwą igieł oraz równomiernym kształtem stożka. Wśród choinek bożonarodzeniowych jest najdłużej wytrzymującym drzewkiem w warunkach domowych. Dodatkowym argumentem jest to, że igły zamiast opadać (jak to ma miejsce u świerków) zasychając na gałązkach, eliminując tym problem bałaganu na podłodze.

Jodła kalifornijska to bardzo efektowana choinka o grubych, miękkich igłach. Choinka ma barwę bladozieloną, a tegoroczne przyrosty są zawsze niebiesko-srebrne. Natomiast jodła Frasera tworzy idealną formę choinki o ciemnym, nasyconym kolorze. Najmniejsze poruszenie gałązek powoduje, że w pomieszczeniu roznosi się piękny, żywiczny zapach choinki, tworząc świąteczny klimat.

Jodły będące ekskluzywnymi drzewkami świątecznymi są nieco droższe niż świerki, jednak wydatek jest opłacalny. Nie robią bałaganu, po świętach nie musimy wybierać igieł z dywanu. Szczególnie polecane w piękne reprezentacyjne miejsca w domu oraz w domach z małymi dziećmi. Igły oraz gałązki jodeł są delikatniejsze niż gałązki świerków. Nie kłują oraz są miękkie w dotyku co zapewnia naszym pociechom większy komfort bezpieczeństwa i zabawy.