Jesień w ogrodzie

Jesień to bardzo interesująca pora roku. Nasze ogrody stroją się w purpurę, żółcie i brązy. Jest to jednocześnie sygnał, że trzeba przygotować do zakończenia sezonu. Oto kilka cennych wskazówek jak zadbać o ogród przed nadchodzącą zimą.

 

Drzewa i krzewy ozdobne liściaste:

- Wykonujemy ciecie pielęgnacyjne. Należy usunąć wszystkie obumarłe i chore pędy.

- Na początku miesiąca wykonujemy ostatnie nawożenie ogrodu. Stosujemy tak zwane nawozy jesienne, bogate w potas i fosfor, a z niską zawartością azotu. Stosujemy je jednak z ostrożnością – warto obniżyć dawki w stosunku do zalecanych na opakowaniu. Unikamy natomiast nawożenia roślin ciepłolubnych.

- Deszczowa pogoda oraz rosa sprzyjają rozwojowi chorób grzybowych. w tym czasie szczególnie obficie pojawia się mączniak (biały nalot na liściach) i rdza (brązowe okrągłe plamki). Dla ograniczenia infekcji zalecane jest wykonanie oprysku preparatem grzybobójczym.

- Grabimy i palimy liście lub pakujemy je w szczelne worki. Zapobiega to przetrwaniu chorób i szkodników do następnego sezonu.

- O tej porze możemy również sadzić drzewa i krzewy uprawiane w pojemnikach.

 

Drzewa i krzewy ozdobne iglaste:

- Do końca miesiąca możemy przesadzać iglaki, gdyż zdążą się ukorzenić jeszcze przed zimą.

- Sadzimy również rośliny uprawiane w pojemnikach.

 

Drzewa i krzewy owocowe:

- Zbieramy wszystkie owoce przed nadejściem przymrozków.

- Owoce do przechowywania przez kilka tygodnia (np. jabłka i gruszki) zbieramy zanim w pełni dojrzeją i umieszczamy w niezbyt suchym, ale chłodnym pomieszczeniu (ok. 10°C).

- Wszystkie owoce skaleczone lub pogniecione i słabo wykształcone od razu przerabiamy.

- Możemy w tym czasie sadzić nowe drzewa i krzewy owocowe. Wcześniej należy odpowiednio przygotować podłoże. Dokładnie usuwamy chwasty Następnie ziemię zasilamy nawozem potasowym i fosforowym. Stosujemy podłoże o odpowiednim odczynie: czereśnie i wiśnie najlepiej rosną w środowisku obojętnym (pH 7,0), jabłonie grusze i porzeczki – w lekko kwaśnym (pH 6,2-6,7), agrest, maliny, truskawki i poziomki – w kwaśnym (pH 5,5-6,2) a borówka amerykańska – w bardzo kwaśnym (pH 4,2-4,5).

 

Byliny i rośliny cebulowe:

- Wycinamy wszystkie przekwitnięte kwiatostany.

- Sadzimy cebulki tulipanów, narcyzów, krokusów, szafirków i hiacyntów. Można je sadzić nawet w pobliżu krzewów i pod drzewami, gdyż wczesną wiosną, gdy nie ma jeszcze liści, mają tam wystarczająco dużo światła i wilgoci. rośliny cebulowe wymagają dość wilgotnej ziemi o odczynie prawie obojętnym (pH 6,5-6,8).

- Gatunki wrażliwe na przemarzanie (np. mieczyki, begonie bulwiaste, kanny i dalie) nie mogą zostać na zimę w gruncie. Po pierwszym przymrozku obcinamy zwarzone liście, wykopujemy bulwy i cebule. Następnie oczyszczamy z ziemi i zostawiamy na kilka dni w przewiewnym pomieszczeniu. Gdy obeschną, czyścimy dokładnie i umieszczamy w skrzynkach, przesypujemy torfem lub trocinami i przenosimy w chłodne miejsce.

 

Kwiaty jednoroczne i dwuletnie:

- Usuwamy z rabat rośliny, które straciły walory dekoracyjne.

 

Trawnik:

- Trawę kosimy regularnie co 10-14 dni, gdyż w tym czasie rośnie już ona wolniej. Jeśli pogoda jest słoneczna i upalna, nadal podlewany trawnik.

- Na wielu trawnikach w tym czasie pojawiają się problematyczne grzyby. Niszczymy je, przeciągając po murawie grabie odwrócone zębami do góry. Nastepnie opryskujemy trawnik preparatem Agrosteril lub Rizolex.

- Jest to również dobry moment na zakładanie nowych trawników oraz renowację i uzupełnianie pustych miejsc.

 

Oczko wodne:

- O tej porze roku, gdy temperatura jest już niższa, ryby nie potrzebują już tyle pokarmu. Podajemy im mniejsze dawki, aby resztki nie zalegały na dnie i gnijąc, nie niezanieczyszczany wody.

- Odławiamy z wody ryby egzotyczne. Przenosimy je do akwarium lub innego zbiornika w cieplejszym pomieceniu.

- Zabieramy ze zbiornika wodnego również rośliny egzotyczne: pisuje, salwinie, hiacynty wodne, pamiętają, że potrzebują one światła podczas przechowywania.

 

Kwiaty tarasowe i balkonowe:

- Gatunki sezonowe, które straciły już walory dekoracyjne, wymieniamy na chryzantemy, wrzosy i inne kwiaty jesienne.

- Przed nadejściem pierwszych przymrozków wstawiamy do pomieszczeń wszystkie rośliny, które spędzały lato na zewnątrz. najlepiej zrobić to, kiedy jeszcze nie grzeją kaloryfery. W chłodnym pomieszczeniu roślinom łatwiej będzie przystosować się do zmiany warunków.

 

Szkodniki i choroby:

- W przypadku pojawienia się pędraków i drutowców zwalczamy je środkami chemicznymi. Jeśli dopiero zakładamy ogród warto wymieszać glebę na głębokość 10-20 cm z preparatem owadobójczym Basudin 10G lub Diazinon 10G. Stosujemy dawkę 0,8-1,2 kg na 100 m2.

- Jeśli pędraki pojawiają się pod trawnikiem, stosujemy środek Dursban 480 EC. Podlewamy trawnik roztworem w dawce 50 ml środka na 10 l wody na 100 m2 ogrodu. Zabieg wykonujemy najlepiej w trakcie deszczu lub zaraz po.