Ogrody na małych przestrzeniach

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom wielu czytelników rozpoczynamy nowy cykl artykułów poświęconych zakładaniu ogrodów a także zagospodarowywaniu balkonów i tarasów.


Coraz częściej zadajemy pytania o wybór stylu naszego ogrodu. Poznając coraz więcej gatunków drzew i krzewów , chcemy również poznawać możliwości ich komponowania.
W najbliższych artykułach opiszę jak można sobie poradzić z problemami dotyczącymi małych powierzchni ogrodowych.
W środowisku miejskim prawie każda mała powierzchnia nadająca się na ogród jest osłonięta przez otaczające ją budynki lub mury.


Dlatego musimy zwrócić szczególną uwagę na zacienione powierzchnie. Jeśli nasz ogródek otoczony jest wysokimi murami lub innymi budynkami to staramy się doprowadzić do niego jak najwięcej światła odbitego. W tym celu szare i ciemne mury musimy koniecznie pomalować na biało. Białe tło dla roślin automatycznie narzuca nam zastosowanie stylu śródziemnomorskiego w ogrodzie. Najlepszym rozwiązaniem będzie wykorzystanie muru do uprawy pnączy. Pamiętajmy jednak o tym ,że gleba w miejscach otoczonych murami będzie raczej sucha oraz alkaliczna. Najlepszymi roślinami na obsadzenia tego typu miejsc są bluszcze. Możemy również posadzić powojnik ( wymaga więcej światła) oraz hortensję pnącą ( nie znosi zbyt suchej gleby , wymaga częstszego podlewania).


Starając się zachować styl śródziemnomorski można zastąpić wcześniej wymienione pnącza dużą ilością pelargonii bluszczolistnych i niecierpków posadzonych w wiszące pojemniki ścienne. Niecierpki nadają się do posadzenia w ciemnych ogrodach , ponieważ dobrze znoszą niedobór światła. Wzdłuż alejek przy murach można poustawiać duże ilości przeróżnych pojemników z roślinami zarówno cebulowymi jak i bylinami. Elementami nadającymi styl śródziemnomorski będą również różnego rodzaju wazy , rzeźby ogrodowe oraz delikatnie wkomponowany kolor niebieski.

 

Częstym błędem wśród amatorów pięknych ogrodów jest wysadzanie w nich roślin bez żadnych założeń kompozycyjnych . Zamiast przemyślanej koncepcji powstaje wówczas w ogrodzie tzw. zbiór botaniczny roślin. Aby uniknąć tego błędu rośliny sadzimy grupując je. Grupować rośliny można według różnych kryteriów- napiszę o tym szerzej w następnych artykułach.


Wracając do małych powierzchni ogrodowych błędne jest stwierdzenie , że na małej powierzchni powinniśmy uprawiać tylko małe rośliny. Jedna pięknie wyeksponowana duża roślina najlepiej o wyszukanej formie jest warta o wiele więcej niż kilkadziesiąt roślin o przeciętnej urodzie .Na wąskich i małych powierzchniach pięknie prezentuje się formowany bukszpan w stylowo dobranym pojemniku. Pięknym zakończeniem długiej i wąskiej alejki może być rzeźba ogrodowa , bardzo duża ceramiczna donica lub kompozycja z kamienia podsypana żwirem płukanym. Wzdłuż wąskich ścieżek oraz wejść należy stworzyć szczególnie atrakcyjne kompozycje roślinne w celu nadania interesującego obramowania. Wiosną na przykład wejście do ogrodu można upiększyć stawiając przy nim dwie duże donice z białymi bratkami , latem z liliami a jesienią z białymi chryzantemami.


Bardziej słoneczne , ale wąskie przestrzenie przy ścieżkach możemy osadzić strzyżonymi krzewami lawendy. W takich miejscach z lawendą komponują się kwiaty niebieskie , różowe i białe. Stosowne będą więc szałwie , goździki i biała lub różowa firletka kwiecista.

 

Dla wielu z nas marzenie o posiadaniu pięknego ogrodu wydaje się często bardzo odległe.
Jednak naprawdę niewiele potrzeba , żebyśmy mogli przebywać w otoczeniu pięknych roślin , słuchać śpiewu ptaków i brzęczenia owadów.


W tym celu wcale nie musimy posiadać wielkich przestrzeni ogrodowych planując małe patio w słonecznym miejscu. Jeśli miejsce to znajduje się od strony południowej to nasz zielony kącik najlepiej wygospodarować najbliżej domu . Można wtedy łatwo przynieść z domu napoje i jedzenie. Jeśli dysponujemy większym ogródkiem położonym od północy to możemy usytuować nasze patio na końcu ogrodu . Poprowadzimy wówczas do niego ładnie obsadzoną alejkę.
Roślinność wokół miejsca do odpoczynku powinna spełniać następujące zadania : zapewnić odrobinę odosobnienia , osłonę przed wiatrami , miejskim gwarem i zanieczyszczeniami powietrza . Powinna także dawać trochę cienia i przyjemny zapach.


Idealne w takich miejscach są pergole lub trejaże , gdyż spełniają one dwie funkcje- dają częściowe ocienienie i stanowią podporę dla pnączy , które możemy przy nich posadzić.
Polecam łączenie pnączy takich jak : powojnik , wiciokrzew , jaśmin lub róże z winoroślą. Taki układ stworzy niepowtarzalny klimat .Chcąc uzyskać osłonę z roślin w bardzo krótkim czasie posadźmy bluszcze , wybierając odmiany szczególnie szybko rosnące . Winobluszcz może w ciągu jednego okresu wegetacyjnego urosnąć na dwa , trzy metry, ale w przeciwieństwie do bluszczu tworzy on osłonę tylko latem, ponieważ na zimę zrzuca liście.