Ogrody regularne

Przedstawiając Państwu garść informacji na temat małych ogródków koniecznie muszę wspomnieć o ogrodach regularnych. Styl regularny (formalny) najlepiej sprawdza się w małych ogrodach z powodu swojej prostoty. Prostota tego stylu pomaga najlepiej wykorzystać małą przestrzeń ogrodu.


Styl ogrodów formalnych powstał we Francji w XVIII w z chęci uporządkowania dzikiej przyrody. Głównymi cechami takich ogrodów były prostokątne rabaty proste ścieżki i idealna symetria nasadzeń. Obecnie szczególnie w małych ogrodach można wprowadzać więcej swobody bez zasadniczej zmiany stylu. Takim przykładem będzie wypełnienie symetrycznych rabat otoczonych niskimi żywopłotami , np. z bukszpanu ziołami. Jeśli lubimy chłodną kolorystykę doskonała będzie lawenda. Decydując się na ogród w stylu formalnym niestety musimy zapomnieć o szaleństwach kolorystycznych. Jedną z podstawowych cech ogrodu formalnego jest bowiem umiar w stosowaniu kolorów. Kompozycje roślinne ograniczamy głównie do odcieni zielonych , złocistych , białych i pastelowych.


Styl formalny w naszym ogrodzie utrzymany będzie dzięki zbiornikom wodnym jednak nie w postaci dzikiego oczka wodnego ale prostokątnego baseniku z fontanną.


Do niezbędnych elementów ogrodu formalnego należą rośliny ozdobnie strzyżone oraz żywopłoty . I to właśnie żywopłotom poświęcę kilka następnych artykułów , ponieważ są one przedmiotem najczęściej zadawanych pytań.