Wiosenne porządki

Wiosna w ogrodzie to piękna, ale za razem bardzo pracowita pora roku. Czeka na nas przegląd ogrodu po ziemie, zdejmowanie zabezpieczeń zimowych, przycinanie drzew i krzewów, pielęgnacja trawnika oraz sadzenie roślin. Jednak są to tylko niektóre z zabiegów niezbędnych do wykonania.

 

Pierwszym zadaniem jakie nas czeka po ustaniu mrozów i stopnieniu pokrywy śnieżniej jest przycinanie drzew i krzewów. Cięcie zapewnia zdrowe i długie życie roślin. Cięcie sanitarne i odmładzające stosuje się u wszystkich roślin, niezależnie od ich roli w ogrodzie. Ciecie sanitarne jest obowiązkowe przy kompleksowej pielęgnacji, natomiast odmładzające uzależnia się od kondycji każdej rośliny.

Kolejną zaletą cięcia jest wpływ na wysokie i regularne plony. Jest to cięcie dla owocowania, zapewniające powstanie optymalnej ilości owoców wysokiej jakości. Aby je właściwie wykonać należy zrozumieć, jak rozwijają się i owocują rośliny.

Przycinanie wpływa również na dekoracyjność roślin. Obfite kwitnienie, efektowne liście, ładne pędy, ulepszone i pożądane formy koron można osiągnąć różnymi metodami, od najprostszych do najbardziej wyrafinowanych.

Poprzez właściwy zabieg cięcia można wzmocnić wzrost i rozgałęzienie lub zmusić niesforną roślinę do owocowania, można nadać jej niezwykły kształt lub pomóc roślinie ujawnić jej naturalne możliwości. Cięcie odgrywa także istotną rolę w profilaktyce chorób i walce ze szkodnikami. Jednakże jest ono działaniem nieodwracalnym. Dlatego przed przystąpieniem do zabiegu, należy przemyśleć czemu ma służyć.

Jeśli nie jesteś pewien czy i w jaki sposób przyciąć daną roślinę – skontaktuj się z nami. Pomożemy Tobie w wiosennych porządkach w ogrodzie i zadbamy o kondycję roślin.

Telefon kontaktowy: 507 728 229

 

Zachęcamy do polubienia naszego profilu na facebook’u. Dwa razy w tygodniu będziemy tam zamieszczać informacje na temat przycinania poszczególnych grup roślin oraz kolejnych etapów wiosennej pielęgnacji ogrodu. Na początku każdego miesiąca będziemy również publikować listę prac, jakie należy wykonać w danym miesiącu w ogrodzie.